piątek, 12 października 2012

Domowy puder sypki


Każda z nas z chęcią powraca do natury a także coraz chętnie kombinuje z samodzielnym wykonywaniem kosmetyków. Dzisiaj zaproponuję wykonanie własnego pudru sypkiego. Możemy dowolnie modyfikować jego skład w zależności od cery i własnych upodobań ;)

Składniki:


Chciałabym zaproponować składniki, które możemy kupić stacjonarnie w sklepie spożywczym, sklepie ze zdrową żywnością lub aptece. Można taki puder wykonać z półproduktów, ale trzeba je zamawiać przez internet, więc skupię się tylko na stacjonarnie dostępnych składnikach.

Baza:


* pojemniczek z sitkiem i pędzel do pudru - można zastosować inny pojemniczek, ale sitko znacznie ułatwia aplikację. Ja mam pojemniczek po pudrze mineralnym sypkim z Lidla (kupiłam za 16 zł puder z pędzelkiem, ale nie jest niestety w stałej ofercie)
* skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - im drobniejsza, tym lepiej, jest to najtańszy i najłatwiej dostępny składnik (praktycznie dostaniemy ją w każdym sklepie spożywczym)
* skrobia ryżowa - lepsza, gdyż zazwyczaj jest drobna jak talk, ziemniaczana ma jednak delikatnie grubsze cząstki, dostępna w większych sklepach spożywczych w dziale ze zdrową żywnością (swoją kupiłam w Leclercu)
* skrobia kukurydziana (nie jest to mąka kukurydziana!) - osobiście nie stosowałam, dostępna w sklepach ze zdrową żywnością.

Dodatki:


* cynamon - działa odkażająco, polecany do cery tłustej, dodatkowo może nadać pudrowi barwę, im więcej cynamonu tym bardziej brązujący będzie puder, dodatkowo pięknie pachnie ;) Może jednak podrażniać - radzę dodawać minimalną ilość i jeśli Was nie podrażni to można dosypać więcej ;)
* glinka - zielona dla cery tłustej, biała do suchej i delikatnej, a czerwona dla każdej cery, dodatkowo czerwona nadaje pudrowi ciemniejszą, delikatnie różową barwę
* kakao - przyciemni puder (w stronę brązu), ale powoduje mniejsze ryzyko podrażnień niż cynamon, również ładnie pachnie, ale delikatniej niż cynamon.
* kurkuma - zainspirował mnie wpis Idalii o maseczce z kurkumy, w którym wspomniała, że Hinduski m.in. dodają do pudru. Kurkuma ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, toteż świetnie nadaje się do cery trądzikowej.

Zapach daje głównie cynamon i kakao, reszta składników jest niemal bezzapachowa.

Moja mieszanka i jej działanie:


Zostało mi jeszcze trochę pudru z Lidla, więc uzupełniłam pojemniczek skrobią ziemniaczaną - około 1 płaska łyżeczka (akurat taką miałam w domu, ryżową kupiłam później), dodałam szczyptę cynamonu (cudownie pachnie), a następnie szczyptę glinki zielonej. Puder używam od kilku miesięcy i systematycznie go uzupełniam. Skrobia jest bazą, przyciemnienie nadaje cynamon i czerwona glinka, a w momencie wysypu niespodzianek na twarzy dodaję więcej zielonej glinki. Puder nie zapycha i można go w miarę potrzeb modyfikować: skrobia rozjaśnia, cynamon, kakao i czerwona glinka przyciemnia (kakao nadaje brązowy kolor, glinka lekko różowy). Nakładam go pędzlem na twarz pokrytą podkładem. Matuje całkiem nieźle, nie wysusza (miałam puder w kamieniu Synergen - powodował nadmierną aktywność gruczołów łojowych i po 2h już cera się świeciła), nie zapycha. Poza tym pięknie pachnie cynamonem, który uwielbiam :)



Dodatkowe źródła informacji::
wizaż
blog Eve

6 komentarzy:

  1. Ciekawy przepis. A jak z trwałością?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Używam od kilku miesięcy i nie zauważyłam żadnej zmiany konsystencji czy zapachu. Wszystkie składniki są sypkie i całkiem suche, toteż taki puder można przechowywać w suchym miejscu (ja trzymam w łazience w szczelnie zakręcanym pojemniczku) kilka miesięcy. Podejrzewam, że zabójcza dla niego będzie wilgoć - zacznie się zbrylać. Skrobia ma tendencje do lekkiego zbrylania się, ale grudki po delikatnym naciśnięciu pędzlem rozsypują się na pył. Twarde grudki będą świadczyć o zawilgoceniu. Od razu nie warto zbyt dużo pudru robić - może będziesz musiała modyfikować składniki, cynamon Cię podrażni lub puder będzie za ciemny ;)

      Usuń
  2. Czy można również dodać kurkumę?? W jaki sposób ten składnik wpłynie na jakość pudru??
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można. Kurkuma ma właściwości antybakteryjne, ale nadaje silny żółty kolor. Polecam dodawać stopniowo i w minimalnych ilościach (inaczej puder będzie nadawał intensywny żółty kolor).

      Usuń
    2. Można dodać ;) Ma ona właściwości antybakteryjne, więc nada się do cery trądzikowej. Ma ona intensywnie żółty kolor, więc trzeba dodawać stopniowo i po troszeczku, żeby puder nie nadawał cerze zbyt żółtego odcienia ;)

      Usuń
  3. Poki co wyprobowałąm sama skrobie ziemniaczana z domieszka kurkumy gdyz pozostałych składników nie posiadam w zasiegu a i tak efekt jest zadowalajacy dla mnie :) Cere mam problematyczna wiec mysle ze napewno nie zaszkodzi mi juz bardziej hehe ;)

    OdpowiedzUsuń

Chętnie poznam Waszą opinię na temat wpisu lub bloga. Wpisy zawierające reklamę lub co gorsza obraźliwe będę usuwać. Komentarz jest częścią bloga, więc niech będzie równie przemyślany - to jest Wasz ślad i świadczy o Was ;)